SİPER Ürün-1’e seri üretim

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından, Hava ve Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları kapsamında başlatılan “SİPER Ürün-1 ve HİSAR Projelerinin Seri Üretim Sözleşmeleri İmza Töreni” Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, Millî Savunma Bakan Yardımcısı Celal Sami Tüfekci, Türk Silahlı Kuvvetleri ve sektör temsilcilerinin katılımı ile SSB’de düzenlenen törende imzalandı.

İmza töreni ile Türkiye’nin Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi SİPER Ürün-1’in seri üretimi başladı. Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi olan HİSAR Seri Üretim Projesi’nin ise kapsamı genişletilerek Kara Kuvvetleri Komutanlığına ilaveten Hava Kuvvetleri Komutanlığı da projeye dâhil edildi.

YERLİ VE MİLLÎ SAVUNMA SANAYİSİNİN ÖNEMİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, imza töreninde yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi: “Bugün imza törenine şahitlik ettiğimiz kapsamı genişletilen anlaşmaların, yerli-millî savunma sanayimizin gelişmesine yönelik önemli adımlardan biri olduğunu değerlendiriyorum. Yeni bir başarı hikâyesinin yazılmasına vesile olacak bu sözleşmelerin ülkemize, asil milletimize, Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve savunma sanayi paydaşlarımıza hayırlı-uğurlu olmasını temenni ediyorum. Geçmişten bugüne, savunma ve güvenlik konusu, ülkeler için her zaman büyük önem arz etmiştir. Özellikle son yıllarda, başta yakın coğrafyamız olmak üzere dünyada her alanda yaşanan gelişmeler ile artan jeopolitik gerilimler; risk ve tehditleri öngörülemez, çok yönlü ve asimetrik bir hâle getirmektedir. Böylesine hassas bir dönemde, ulusal güvenlik konusu ile onun ayrılmaz bir parçası olan yerli ve millî savunma sanayisinin önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Bu kapsamda Türkiye, yerli ve millî savunma sanayisini geliştirmek için Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde son yıllarda çok kapsamlı ve büyük adımlar atmıştır. Birbirinden değerli ve kritik projeleri hayata geçiren ülkemiz; AR-GE yatırımlarımdan tasarıma, üretimden ihracata kadar kaydettiği büyük ilerlemelerle savunma sanayi alanında uluslararası ölçekte saygın bir konuma ulaşmıştır. Artık Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyaç duyduğu; – İnsansız kara, deniz ve hava araçlarından helikopterlere, – Silah ve mühimmattan füzelere, – Hava savunma silahlarından elektronik harp sistemlerine kadar çok geniş bir yelpazede ihtiyacımız olan yüksek teknoloji ürünlerini yerli ve millî olarak tasarlıyor, geliştiriyor ve üretiyoruz. Savunma sanayinde dışa bağımlılığı ortadan kaldıracak bu projeler, ordumuzun hareket imkân ve kabiliyetlerini daha da artırmıştır. Nitekim; – Hudutlarımızın etkin bir şekilde korunmasında, – Mavi ve Gök Vatanımızdaki hak ve menfaatlerimizin kararlılıkla savunulmasında, – Yurt içi ve sınır ötesinde icra edilen terörle mücadele harekâtlarında, – Uluslararası görevlerimizin icrasında elde edilen başarılarda, personelimizin fedakârlığı ve kahramanlığının yanı sıra yerli-millî savunma sanayi ürünlerimizin de katkıları büyüktür. Ayrıca ülkemizin gücüne güç katan silah ve sistemlerimiz, çok sayıda kardeş, dost ve müttefik ülkeye de ihraç edilmektedir. Türk savunma sanayi ürünlerinin marka değerinin bölge ve dünya pazarlarında her geçen gün artması gurur vericidir.

TÜRKİYE ARTIK KRİTİK TEKNOLOJİLERİN ÜRETİM ÜSSÜ KONUMUNDA

Artık Türkiye; sahip olduğu teknolojik altyapısı, üretim kapasitesi, mühendislik yetenekleri ile yerli ve millî teknoloji hamleleri doğrultusunda kritik teknolojilerin üretim üssü konumundadır. Bugün imza törenini icra ettiğimiz yüksek teknoloji ürünü sistemlerimiz de savunma sanayinde ulaştığımız bu üstün seviyeyi daha ilerilere taşıyacaktır. Vizyon ve hedefleri ile ülkemizi her alanda olduğu gibi savunma sanayi alanında da söz sahibi ülkelerden biri konumuna ulaştıran Sayın Cumhurbaşkanımıza buradan bir kez daha şükranlarımızı arz ediyorum. İnanıyorum ki Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılı; savunmanın, kalkınmanın, üretimin yüzyılı olacaktır.

GÖK VATANIMIZ EN ETKİN ŞEKİLDE KORUNABİLECEK

“Yerli ve millî imkânlarla geliştirilen bölge hava ve füze savunma sistemimiz SİPER, sahip olduğu uzun menzil yeteneği ile bu alandaki ihtiyacımızı karşılayacak kritik önemde bir projedir. SİPER sisteminde kullanılacak olan HİSAR füzesinin de yine azami oranda yerli ve millî imkânlarımızla geliştirilmesi, ayrıca önemlidir. İlk testleri başarıyla gerçekleştirilen HİSAR füzelerimiz sayesinde SİPER sistemimizin, hava hedeflerine yönelik etki ve mukabelesi artmış olacaktır. Bu ürünler ile Hava Kuvvetlerimizin acil sistem ihtiyaçları karşılanarak Gök Vatanımız en etkin şekilde korunabilecektir. Karada, denizde ve havada ülkemizin güvenliğini sağlamak, asil milletimizin hak ve menfaatlerini korumak için; böylesine önemli projelerin sayısının daha da artırılması ve kahraman ordumuzun envanterine dâhil edilmesi, bir tercih değil, zorunluluktur. Millî şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’un şiirindeki veciz sözünden hareketle, yurdumuza alçakları uğratmamak için bir yandan göğsümüzü siper etmeye daima hazır beklerken aynı zamanda ‘SİPER’ gibi silah ve sistemlerimizi üreterek savunma kapasitemizi daha güçlü seviyelere taşıyoruz. Türkiye Yüzyılı hedeflerimiz doğrultusunda ecdadımıza yakışır yeni başarıları, tarihimizin altın sayfalarına yazacağımızdan, Cumhuriyetimizin ikinci asrını, aynı zamanda ‘Savunma Sanayi Yüzyılı’ yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Sonuç olarak Millî Savunma Bakanlığımız; sürdürülebilir yerli ve millî savunma sanayi ekosistemi için kamu kurumlarımızla, vakıf ve özel sektör şirketlerimizle, üniversitelerimizle birlikte omuz omuza çalışmaya devam edecektir. Bu vesileyle başta SİPER ve HİSAR olmak üzere birbirinden değerli sistemlerin üretilmesinde emeği geçen Savunma Sanayii Başkanlığımız ile ASELSAN, Roketsan, TÜBİTAK SAGE gibi tüm paydaşlara, kıymetli mühendislerimize, emekçi kardeşlerimize teşekkür ediyor; başarılarının artarak devam etmesini diliyorum. Bugün imzalanan sözleşmelerin bir kez daha hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor, yeni yılınızı şimdiden en içten dileklerimle kutluyor, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Kalın sağlıcakla…”

Savunma Sanayi Başkanı Başkanı Haluk Görgün de İmza Töreni kapsamında gerçekleştirdiği konuşmada şunları kaydetti: “ASELSAN – Roketsan – TÜBİTAK SAGE İş Ortaklığı ile yüksek irtifa ve uzun menzilde hava soluyan hedefler, seyir füzeleri ve havadan karaya mühimmatlara karşı etkin bir hava savunma sistemi geliştirilmesi amacıyla başlattığımız SİPER Projesi kapsamında ASELSAN – Roketsan sorumluluğundaki Ürün-1 sisteminin kabul faaliyetlerine başladık. 2024 yılı ortasında sistemlerimizi Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza teslim edeceğiz. Bugün gerçekleştirdiğimiz imza töreni ile SİPER Ürün-1 Sisteminin seri üretimine başlıyoruz. Diğer taraftan Başkanlığımız ve ASELSAN arasında devam etmekte olan HİSAR-A ve HİSAR-O Projelerinin Tasarım ve Geliştirme Dönem-1 Sözleşmeleri kapsamında birçok yerli savunma sanayi firmamızın imkân ve kabiliyetlerini kullandık. Tasarım, geliştirme ve kalifikasyon faaliyetlerini tamamladığımız sistemleri 2021 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza teslim ettik. HİSAR Seri Üretim Projesi kapsamında bugün imzasını gerçekleştireceğimiz Sözleşme ile Kara Kuvvetleri Komutanlığımız ile birlikte Hava Kuvvetleri Komutanlığımız da projeye dâhil olacaktır. Sahada ve masada güçlü Türkiye imajımızı destekleyecek her iki projemizin de ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyor, emeği geçenleri tebrik ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x