Kedilerden Bulaşan ve İnsan Beyninde Yaşayan Bu Parazit İnsanları Daha Güzel Hale Getiriyor…

Beyninizin içinde dönen bir parazit mi var?
Birçok çalışma bunun aslında doğru olduğunu kanıtladı. 2011 yılında fareler kullanılarak bir çalışma yapıldı. Araştırmacılar bazı farelere toksoplazma bulaştırdı ve enfekte olmuş farelerin tüm grup arasında daha popüler olduğu ortaya çıktı.

Daha yeni bir çalışma, insanlar arasında da benzer sonuçlar gösterdi. Çalışmada enfekte olmayan 178 kişiden ve enfekte olan 35 kişiden oluşan bir örnek kullanıldı. Her kişi, yalnızca yüz özellikleri dikkate alınarak algılanan çekiciliğine göre derecelendirildi.

Enfekte olan on erkek ve kadının (solda) ve enfekte olmayan on erkek ve kadının (sağda) birleşik görüntüleri.

Tüm bulgular toplandığında iki grup arasındaki önemli fark ortaya çıktı. Enfekte olan tüm bireylerin daha sağlıklı ve daha güzel olduğu yargısına varıldı ve hem enfekte erkeklerin hem de enfekte kadınların daha simetrik yüzleri, daha fazla cinsel partneri, daha düşük BMI’ları ve daha iyi güzellik dereceleri vardı. Enfekte bireylerin genel olarak daha fazla simetriye sahip olduğu da gösterildi.

Bu bulgular, sıçanlarda yapılan daha önceki çalışmalarla tutarlı olup, parazitin çiftleşme olasılığını artırmak için konağın fiziksel ve yüz özelliklerini doğrudan değiştirebileceğini veya enfeksiyonun yan ürünlerinin avantajlı olabileceğini göstermektedir.

“Evrimsel bir çerçeve çerçevesindeki bulgular, yüksek testosteron seviyelerinin ve psikopatolojik semptomların ortaya çıkmasının, Toxoplasma gondii’nin ya nihai konağına ulaşmak ya da yayılmasını artırmak için uyguladığı manipülasyonun sonucu olarak görülebileceğini öne sürüyor . Gelecekteki araştırmalar, zihinsel sağlık etiyolojisinin daha iyi anlaşılmasını sağlamak için evrimsel biyoloji ve parazit-konakçı etkileşimlerinden elde edilen bilgilerin fizyoloji, immünoloji ve zihinsel sağlıkla bütünleştirilmesinden yararlanabilir.”

Yapılan tüm çalışmaların sonuçlarına rağmen bilim insanları, parazitin insanları daha çekici kılmak amacıyla insan beynini tam olarak nasıl etkilediğini henüz anlayamadılar. Bu teoriye göre, eğer bilim insanları süreci anlarlarsa aynı eylemi yeniden üretebilirler ve böylece herkesi olduklarından daha çekici hale getirebilirler.

Aynada gördüğünüzü beğendiyseniz, bunu mümkün kılan parazite de gülümsemelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x