Beraat kararı verilmişti: Başka çocukları da taciz ettiği ortaya çıktı

Şırnak’ın Silopi ilçesinde ‘çocuğa cinsel taciz’ suçundan yargılanan ve hakkında beraat kararı verilen Kadir M.’nin başka çocuklara karşı da aynı suçu işlediği ortaya çıktı.

MA’nın haberine göre, Silopi ilçesinde esnaflık yapan 52 yaşındaki Kadir M., 17 Aralık 2021’de 8 yaşındaki bir çocuğa sistematik cinsel tacizde bulundu. Olay, çocuğun istismarı öğretmenine anlatmasıyla ortaya çıktı. Çocuğun ailesinin şikayeti üzerine Kadir M., hakkında dava açıldı. Kadir M., “çocuğa sistematik cinsel tacizde bulunmak” suçundan Cizre 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz yargılandı. 27 Eylül’de görülen davanın ikinci duruşmasında, sanık hakkında beraat kararı verildi. Çocuğun ailesinin avukatları, karara itirazda bulundu.

Hakkında beraat kararı verilen sanığın, aynı mahallede yaşayan P.O. ile L.O. adlı 2 çocuğa daha cinsel tacizde bulunduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine Silopi Savcılığına giden aileler, Kadir M. hakkında şikayetçi oldu. Savcılık çocukların şikayeti üzerine Kadir M. hakkında tekrar soruşturma başlattı.

Kadir M. hakkında “çocuğa karşı cinsel taciz” suçlamasıyla hazırlanan yeni iddianame, Cizre 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede çocukların beyanlarının samimi olduğu belirtildi.

İddianamede başka çocukların da aynı şikayetle başvurmasının şüpheyi güçlendirildiğine yer verilerek, “Dosya kapsamında yapılan incelemede, mağdur ile birlikte R.E. ve K.E. isimli mağdurların da şikayetçi olmaları üzerine soruşturma dosyası bir bütün olarak yürütülmüş ise de, olaylar bakımından herhangi bir zaman ve mekan birliği olmaması ve mağdurların farklı olması nedeniyle tefrik kararı verilerek mağdur R.E., yönünden Cumhuriyet Başsavcılığımızın 2023/4410 sayılı, mağdur K., yönünden ise 2023/3153 sayılı soruşturmaların yürütüldüğü, ayrıca şüpheli hakkında başka bir mağdura karşı işlediği iddia olunan benzer nitelikte bir suçtan Cizre 1. Ağır Ceza Mahkemesi 2023/92 Esas sayılı dosyasında kovuşturma yürütüldüğü…” denildi.

HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

Hazırlanan iddianamede Kadir M.’in cezalandırılması talep edilerek, “Dosya kapsamında alınan beyanlarda görüldüğü üzere tarafların komşu oldukları, dosya kapsamında mağdurun samimi beyanları dışında olaya tanıklık eden kimse bulunmuyor ise de mağdurun iftira atma gibi bir düşüncesinin olması halinde sanığın daha da ileriye gidip organ sokmak gibi eylemleri gerçekleştirdiğini ifade edebilecek olmasına rağmen hayatın olağan akışına uygun olacak şekilde gerçekleşecek olması ve olayları ayrıntılı olarak anlatması ve adli görüşmeci tarafından hazırlanan 15/07/2023 tarihli raporda mağdurun beyanlarının itibar edilebilir olduğunun belirtilmesi nedenleriyle mağdurun beyanlarına itibar edildiği, bu manada sanığın mağduru 2023 yılı içerisinde kendi pantolonunu indirmek suretiyle vücuduna fiziki temasta bulunmadan cinsel saikle taciz ettiği, bu suretle şüphelinin inkara yönelik savunmasına itibar edilmediği, üzerine atılı suçu işlediğine dair hakkında kamu davası açılması için yeterli şüphenin oluştuğu, şüphelinin üzerlerine atılı suçlardan mahkemenizde yargılamasının yapılarak yukarıda belirtilen sevk maddeleri uyarınca cezalandırılmasına…” ifadelerine yer verildi.

Kadir M.’in ilk duruşması ise 27 Şubat’ta Cizre 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x